نمایش محتوا نمایش محتوا

  ((بسم الله الرحمن الرحيم ))

توصيه پليس فرودگاه هاي كشور به زائرين حج تمتع 1397

پليس فرودگاه استان مازندران افتخار خدمت رساني  و ارائه تسهيلات بهينه به صورت شبانه روزي به شما زائرين عزيز سرزمين وحي را دارد.  دراين راستا با بكارگيري تمامي توان  و نيروها ي آموزش ديده و مجرب بر خود لازم مي دانيم  به منظور حفظ منزلت نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و صيانت از شما عزيزان به عنوان نماينده و سفير اين نظام مقدس در بين ساير زائرين كشور هاي مسلمان ديگر نكاتي را به عنوان توصيه و هشدار حول سه محور اعلام نماييم .

 

بحث اول:  ممنوعيت حمل مواد مخدر و اشياء غير مجاز:

1- نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران پرجمدار مبارزه با مواد مخدر در جهان بوده و حفظ اين ارزش به عهده همه مردم اين مرز و بوم به ويژه شما زائرين عزيزان سرزمين  وحي مي باشد. زيرا اعتياد به مواد مخدر فرد را در زمان هنگام انجام اعمال حج از نظر بدني و رواني ساقط مي كند و ساير حجاج را درگير ناتواني جسمي خود كرده و اين موضوع حق الناس است.

2- حمل هر گونه مواد مخدر سنتی وصنعتی  شامل ترياك و مشتقات آن، شيشه، هروئين، حشيش، گل، گراس، ماري جوآنا و ... ممنوع بوده و در صورت كشف براي زائر پرونده قضايي تشكيل و از پرواز وي ممانعت به عمل خواهد آمد.

3- چنانچه اين مواد توسط كشف شود برابر قوانين خاص آن كشور زائر يا فرد دستگير شده و به همراه حبس هاي طولاني توسط دولت عربستان براي وي در نظر گرفته خواهد شد.

 

4- حمل قرص هاي متادون و ترامادول جرم محسوب مي شود و در صورت كشف ضمن ممانعت از سفر زائر ، پرونده قضايي تشكيل و به مراجع قضايي معرفي خواهد شد.

 

5- بر اساس قوانين جاري در كشور عربستان علاوه بر موارد فوق حمل داروهاي خواب آور و كدئين دار شامل (ديازپام، فلورازپام، كلونازپام، اكسازپام، لورازپام) نيز جرم محسوب  مي شوند.

 

6- حمل مواد اسيدي مانند : ترشيجات ، آبليمو ، آبغوره ، انواع مايعات و آب و عرقيجات و همچنين انواع اسپري، كپسول گاز، مواد محترقه و آتش زا ،اشيا برنده ، اسباب بازي ها به شكل سلاح به جهت ايمني سفر به داخل هواپيما ممنوع است.

 

7- به استناد ماده 17 قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوبه 9/5/89 مجمع تشخيص مصلحت نظام اگر از زائري انواع مواد مخدر و روانگردان به هر ميزان كشف گردد، ضمن جلوگيري از ادامه سفر و توقيف گذرنامه ،وي در مرحله اول به مدت 1 الــي 5 سال و در مرحله دوم 5 الــي15 سال از كشور ممنوع الخروج مي گردد.

8- بازداشت هر يك از مرتكبين جرائم ذكر شده در عربستان سعودي تابع كهولت سن و بيماري نيست.

 

9- حمل هر گونه داروهاي گياهي (مانند : شيرين بيان و ... ) كه شباهت زيادي به  مواد مخدر دارد و ممكن است در كشور مقصد شناخته شده نباشد و براي شما  مشكل ايجاد كند ممنوع مي باشد .

10- به دليل سهولت و سرعت بخشيدن در امر بازرسي نياز است زائريني كه احتياج به مصرف داروهاي خاص دارند مراتب را قبل از حضور در فرودگاه با پزشك حج و زيارت هماهنگ نموده و تاييديه مربوطه را به همراه داشته باشند.

11- با توجه به توصيه هاي ارائه شده چنانچه زائري با خود مواد مخدر يا قرص هاي روانگردان مانند متادون و ترامادول به همراه دارد از خود دور نمايدكه در صورت كشف توسط پليس در گيت هاي بازرسي از ادامه سفر وي جلوگيري خواهد شد و هيچ گونه عذري پذيرفته نمي باشد. 

 

بحث دوم : مراقبت و محافظت از وسايل و اشياء و مدارك مسافرتي:

 

1- بازديد مسافرين و وسايل همراه در فرودگاه به منظور ارتقاء ضريب امنيتي و تامين سلامتي شما در طول پرواز مي باشد . لذا در اين راستا با پليس كمال همكاري را داشته باشيد.

2- مدارك مسافرتي خود شامل گذرنامه ، بليط و كارت پرواز را از خود دور نكنيد و يا در كيف مسافرتي يا چمدان قرار ندهيد.

3- به هيچ عنوان باري را به صورت امانت از كسي قبول نكرده و به گيت بازرسي پليس نياوريد همچنين وسايل خود را امانت نزد كسي نگذاريد .

4- به طور كلي در اين سفر چه قبل و چه بعد از گيت بازرسي پليس دقت نمائيد وسايل و كيف ديگران را به دليل شباهت برنداريد.

5- هنگام مراجعه به فرودگاه اموال ، اشياء قيمتي و مدارك خود را هرگز داخل خودرو قرار ندهيد.

6- در محل هاي پرازدحام ( درب هاي ورودي و خروج) احتمال سرقت از جيب و كيف شما متصور است در اين مناطق دقت لازم را داشته باشيد.

7- هنگام مراجعت از سفر به منظور پيشگيري از سرقت ، بارهاي موجود را به نحوي در صندوق خودرو قرار داده كه منجر به بازماندن  درب صندوق نگردد زيرا در طول مسير احتمال سرقت توسط موتورسوارن و افتادن بار ها متصور است.

8- با توجه به كمبود فضا و مشكلات ترافيكي سعي شود مراسم بدرقه و استقبال را در منزل يا در مكان عمومي انجام دهيد.

9- در صورت مشاهده افراد و هر نوع اشياء و بسته هاي مشكوك مراتب را سريعاَ به پليس اطلاع دهيد.

10 – پليس فرودگاه هاي استان مازندران با شماره تلفن هاي  011-  33723788 و 011-33722061  آماده در يافت گزارشات شما عزيزان  مي باشد.

 

 

بحث سوم : تسهيل در تردد هنگام عزيمت به فرودگاه  و گيت بازرسي:

 

1- سفر خود را با  نام خدا شروع كنيد و حداقل 4 ساعت قبل از انجام  پرواز در سالن فرودگاه حضور داشته باشيد.

2- مديران كاروان ها به گونه اي برنامه ريزي نمايند تا مراسم بدرقه زائرين در محل هايي خارج از فرودگاه انجام پذيرفته و فقط زائرين با اتوبوس به فرودگاه  اعزام  شوند.

3- حمل اقلامي مانند آجيل و تنقلات موجب كندي بازرسي پليس مي گردد زائرين عزيز حتي الامكان از حمل اين نوع مواد خوراكي خودداري نمايند.

 

  • توصیه های پلیس بین الملل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به مسافران :

هموطن گرامی :

· هر ایرانی در خارج از کشور سمبل انقلاب، اسلام و نماینده مردم جمهوری اسلامی ایران است . شما برادر و خواهر گرامی سعی کنید بهترین سفیر کشورمان در دنیا باشید.

· ارتکاب اعمال مجرمانه توسط بعضی افراد در خارج کشور ، حیثیت ملی ما را خدشه دار می کند . بنابراین مواظب اعمال و رفتار خود و دیگران در خارج از کشور باشیم .

· زائران حج  از حمل مواد مخدر حتی به میزان کم خودداری کنند زیرا رفتار پلیس عربستان براساس سیاست گذاری های خاص خود، غیرقابل پیش بینی است.
· در مسافرتهای خارجی از سپردن وسائل ، مدارک شناسایی ، کارت اعتباری ، پول و اشیاء کران قیمت خود به افراد ناشناس و یا رها نمودن آنها در اطاق هتل محل اقامت خودداری نمایید.

                                                                                                                            

 

 

· در مسافرت های خارجی از پذیرفتن هرگونه بسته یا شیء از اشخاص ناآشنا برای انتقال آن به خارج از کشور و یا بالعکس جداً پرهیز نمایید.

· در مسافرتهای خارجی ، در هنگام خروج از محل اقامت ، مدارک شناسایی و آدرس و شماره تلفن محل اقامت خود را بهمراه داشته باشید .

· در مسافرت های خارجی ، نشانی و شماره تلفن سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت را از قبل تهیه نموده و همراه داشته باشید.

 

· در صورت بروز هرگونه مشکل در خارج از کشور ، مطمئن ترین محل برای مراجعه ، سفارت جمهوری اسلامی ایران در همان کشور می باشد.

· در کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی دیگر از کشورها، بسیاری از داروها بالاخص داروی مسکن قوی کدئین دار جزو مواد مخدر محسوب شده و حاملین این داروها ، مورد پیگرد قانونی قرار میگیرند. در صورت ضرورت نسخه پزشک معالج را همراه داشته باشید.

· از تحویل دادن مدارک هویتی خود (خصوصاً گذرنامه) به افراد غیر مسئول ، به هر دلیل جداً خودداری نمایید .

· برای اخذ ویزای کشورها فقط به سفارت کشور مورد نظر مراجعه کرده و از تماس با دلالان و واسطه خودداری نمایید.

· به اشخاص ناآشنا که در فرودگاهها و اطراف سفارت خانهای کشورها قصد طرح دوستی با شما را دارند اعتماد ننمایید.

· حمل ترامادول و متادون، ترشی، مایعات اسیدی، اسباب‌بازی‌های مشابه اسلحه و ... ممنوع است.

                                                                             

 

 

 

 

 

تاریخ آخرین بروز رسانی:  1398/05/16